
Máme svobodu slova? Co učinit s labyrintem práva? Právní labyrint dnešní doby – složitý, proměnlivý, často nesrozumitelný. Jak se v něm neztratit a jak zajistit, aby právo skutečně sloužilo spravedlnosti a svobodě slova? Přijďte na diskusi s předními odborníky a zapojte se do hledání řešení.
Pomáhá nám právo v každodenním životě, nebo je spíš proti nám?
Je právo odolné vůči ohýbání a zneužívání v době společenských krizí?
Víte, kolik platí předpisů u nás a kolik v EU? Kdo se v nich vyzná?
Jaký je rozdíl mezi měkkou a tvrdou cenzurou?
Právní systém je nepřehledný a zneužitelný – velké množství právních předpisů, jejich časté změny a složitost vedou k tomu, že běžný občan potřebuje právníka i v běžných situacích.
Svoboda slova je pod tlakem – cenzura se neprojevuje přímými zákazy, ale sofistikovanými metodami, jako je algoritmická manipulace obsahu, demonetizace a administrativní tlak na média.
Covidová opatření ukázala slabiny práva – omezení osobních svobod, podnikání i vzdělávání se ukázala jako příliš invazivní, přičemž soudní kontrola byla pomalá a neúčinná.
Nízká právní gramotnost vede k bezmoci občanů – mnoho lidí se nedokáže efektivně bránit zneužití svého práva a stát aktivně nepodporuje jejich právní vzdělání.
Na akci se setkáte se zkušenými právníky různého zaměření. Přinesou různé úhly pohledu a praktické zkušenosti, které vám pomohou zorientovat se v labyrintu práva, přiblížit jeho úskalí i selhávání a zároveň i východiska a řešení. Můžete se těšit na téma právní gramotnosti. Během velmi osobní diskuse budete moci sdílet s právníky své názory, získat cenné poznatky a inspirovat se jejich zkušenostmi.
Připojte se k debatě s lidmi, kteří nejen chápou hloubku problému, ale také aktivně pracují na jeho řešení.
Advokát a právník se zaměřením na regeneraci práva, a to především v oblastech udržitelných inovací, společenské organizace, ale i v rámci propojování lidí podobného směřování.
Ředitel Institutu H21 a vědecký pracovník na Právnické fakultě UK. Věnuje se především tématu svobody projevu i širším společenským tématům souvisejícím s ústavním právem.
Advokát, ve své praxi se specializuje na právo obchodních korporací, civilní právo, ústavní právo, mediální právo a ochranu osobnosti. Je členem Unie mediálních advokátů.
Cílem setkání je nejen pojmenovat hlavní problémy a výzvy současného práva a svobody slova, ale především najít odvážné, systémové kroky k nápravě – těm bychom se rádi věnovali především. Návrhy řešení zahrneme do výchozího dokumentu a budou podkladem pro závěrečnou syntézu cyklu Kde jsme a kudy dál.
Společným nasloucháním a sdílením zkušeností mohou vznikat hlubší vazby a lepší porozumění. Tento proces podporuje otevřenost, vzájemný respekt a nacházení inovativních řešení.
Žijeme v unikátní době společenské změny – sociální singularity, kdy staré struktury kolabují a rodí se nová éra. Rozhodující bude naše zodpovědnost a nasazení při volbě životního paradigmatu. Hrozí ztráta svobody a podřízení technologiím, proto je klíčové směřovat k vytvoření svobodné společnosti, kde technologie slouží lidem.
Musíme se poučit z covidové krize, kdy jsme selhali jako společnost, byli manipulováni strachem a poškozovali děti. Toto se nesmí opakovat, jinak riskujeme zánik civilizace. Proto vznikla Archa 21 – výzva k propojení lidí a budování společnosti založené na hodnotách, respektu, úctě a svobodě.
Zjisti více o palubě, kterou Archa21 vytváří. Deklarujeme hodnoty, vyvoláváme společenskou diskusi a máme jasné Proč. Věnujeme se těm nejkrytyčtějším tématům ve společnosti a Covid používáme jako ukázkový příklad sehlání státu a reálný stav naší společnosti.
Vydejte se s námi na cestu za svobodou a spravedlností.